Our countries
Toscana® Warisan is a new range in our Heritage Collection. A modern version of the classic high roll profile seen on roofs throughout Europe for centuries. It offers time-tested design, enhanced durability and improved leakproof performance with ingeniously designed double interlocking system.
Excellent Geometric Accuracy
Interlocking Roof System
Colour Fastness
HydroCeric & H-Cassette Production
Strong & Durable
Enhanced Water Tightness
We're here to help - get in touch and one of our experts will help you out.
| Appearance Attributes | |
|---|---|
| Colour | Chocolate Brown |
| Texture Family | Earthy |
| General Information | |
|---|---|
| Collection Designation | Heritage Collection |
| Materials | Clay |
| Measurements | |
|---|---|
| Length | 430 mm |
| Width | 290 mm |
| Pitch Roof Attributes | |
|---|---|
| Dimension | 290mm (W) x 430mm (L) |
| Roof Attributes | |
|---|---|
| Minimum Pitch | 20 ° |
| Weight Attributes | |
|---|---|
| Weight Per Pallet | 1200 kg |
| Weight Per Piece | ~3.85 |
| Weight Per Square Meters | 48 kg |
Colour
Chocolate Brown
Texture Family
Earthy
Collection Designation
Heritage Collection
Materials
Clay
Length
430 mm
Width
290 mm
Dimension
290mm (W) x 430mm (L)
Minimum Pitch
20 °
Weight Per Pallet
1200 kg
Weight Per Piece
~3.85
Weight Per Square Meters
48 kg
Are you looking for a quote or information on some of our products? Complete your details below and we will get in touch and get our local sales team to assist you.
Enquiry form