Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Unreinforced polymeric single ply membrane ideal for inverted roofs
Root resistant to FLL and EN13948
Bitumen compatible
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| CE Information | |
|---|---|
| Harmonised Standard | EN13956 |
| Intended use | Plastic and rubber sheets for roof waterproofing |
| Last two digits of the year CE was first affixed | 13 |
| Name and registered address of the manufacturer | BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW |
| Notified Body 1 (Code) | 1213 |
| Notified Body 1 (Name) | SKZ |
| Number of the declaration of performance | CPR-012 |
| System/s of AVCP | System 2+ |
| Website hosting the DoP | www.bmigroup.com/uk |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Length | 15 m |
| Width | 1.620 m |
| Insulation characteristics | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Material Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Method of application | Loose laid and ballasted |
| Thickness | 1.5:millimeter |
| Membrane Characteristics | |
|---|---|
| Cold bend resistence | ≤-25:°C |
| Dimensional stability | ≤1.5:% |
| Mass per unit area | 1.9:kg·m2 |
| Resistence to impact | >300:mm |
| Water vapour diffusion-equivalent (m) | 10,000:μ |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 2.004 kg |
Harmonised Standard
EN13956
Intended use
Plastic and rubber sheets for roof waterproofing
Last two digits of the year CE was first affixed
13
Name and registered address of the manufacturer
BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW
Notified Body 1 (Code)
1213
Notified Body 1 (Name)
SKZ
Number of the declaration of performance
CPR-012
System/s of AVCP
System 2+
Website hosting the DoP
www.bmigroup.com/uk
Base Unit Of Measure
MTK
Length
15 m
Width
1.620 m
Base Unit Of Measure
MTK
Material Type
Polyvinyl Chloride (PVC)
Method of application
Loose laid and ballasted
Thickness
1.5:millimeter
Cold bend resistence
≤-25:°C
Dimensional stability
≤1.5:%
Mass per unit area
1.9:kg·m2
Resistence to impact
>300:mm
Water vapour diffusion-equivalent (m)
10,000:μ
Gross Weight
2.004 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Title | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
TDS_Wolfin-IB-Icopal | 151.79 kB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.