Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
Lighter weight than lead and easy to use
Can be moulded quickly and easily, without the need for special tools
No welding required, thanks to the self-fusing properties of the material
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Appearance Attributes | |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | PCE |
| Thickness | 2 mm |
| Packaging and storage | |
|---|---|
| Number of packs per pallet | 42 |
| Packaging Dimensions (Height x Width x Length) | 180 x 160 x 160mm |
| Qty per pack | 2 |
| Qty per pallet | 84 |
| Technical standards and references | |
|---|---|
| Certification | BBA certified. Cert No. 09/4622 |
| Uniclass reference | Pr_35_90_30_64 |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 7 kg |
| Weight Per Piece | 2.4 kg |
Colour
Grey
Base Unit Of Measure
PCE
Thickness
2 mm
Number of packs per pallet
42
Packaging Dimensions (Height x Width x Length)
180 x 160 x 160mm
Qty per pack
2
Qty per pallet
84
Certification
BBA certified. Cert No. 09/4622
Uniclass reference
Pr_35_90_30_64
Gross Weight
7 kg
Weight Per Piece
2.4 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Title | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
ISO 14001 [TN CERT] | 353.69 kB | ||
ISO 9001 [TN CERT] | 350.8 kB | ||
BBA 24 7155 | 837.92 kB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.