Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
TorchSafe TA Mineral Capsheet is intended for use as a heat activated detailing top sheet in a buit-up bitumen roof system. Membranes should be installed in accordance with the manufacturer’s guidelines. The standard membrane colour is charcoal. Alternative membrane colour options are subject to minimum order quantities.
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| CE Information | |
|---|---|
| Harmonised Standard | EN13707 |
| Intended use | Reinforced bitumen sheets for roof waterproofing |
| Last two digits of the year CE was first affixed | 13 |
| Name and registered address of the manufacturer | BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW |
| Notified Body 1 (Code) | 2797 |
| Notified Body 1 (Name) | BSI |
| Number of the declaration of performance | CPR-505779 |
| System/s of AVCP | System 2+ |
| Website hosting the DoP | www.bmigroup.com/uk |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Length | 7 m |
| Width | 1 m |
| Insulation characteristics | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Low temperature flexibility | ≤-15:°C |
| Material Type | SBS-Modified Bitumen |
| Method of application | Heat-activated / self-adhesive |
| Thickness | 4.3:millimeter |
| Membrane Characteristics | |
|---|---|
| Dimensional stability | ≤0.5:% |
| Mass per unit area | 5.4:kg·m2 |
| Selvedge width | 75:millimeter |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 5.400 kg |
Harmonised Standard
EN13707
Intended use
Reinforced bitumen sheets for roof waterproofing
Last two digits of the year CE was first affixed
13
Name and registered address of the manufacturer
BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW
Notified Body 1 (Code)
2797
Notified Body 1 (Name)
BSI
Number of the declaration of performance
CPR-505779
System/s of AVCP
System 2+
Website hosting the DoP
www.bmigroup.com/uk
Base Unit Of Measure
MTK
Length
7 m
Width
1 m
Base Unit Of Measure
MTK
Low temperature flexibility
≤-15:°C
Material Type
SBS-Modified Bitumen
Method of application
Heat-activated / self-adhesive
Thickness
4.3:millimeter
Dimensional stability
≤0.5:%
Mass per unit area
5.4:kg·m2
Selvedge width
75:millimeter
Gross Weight
5.400 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Title | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
BBA 09 4645 PS2 | 451.28 kB | ||
BBA Logo | 28.21 kB | ||
TorchSafe TA Mineral Capsheet DOP | 340.2 kB | ||
BMI-Icopal Torchsafe Installation Guide V1 | 1.97 MB | ||
BMI Icopal TorchSafe TA Flame-Free Brochure - V1 | 2.17 MB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.