Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Fully bonded self adhesive underlay typically use at details
Safe2Torch solution at details
SBS modified bitumen for membrane flexibility
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| CE Information | |
|---|---|
| Harmonised Standard | EN13707 |
| Intended use | Reinforced bitumen sheets for roof waterproofing |
| Last two digits of the year CE was first affixed | 13 |
| Name and registered address of the manufacturer | BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW |
| Notified Body 1 (Code) | 432 |
| Notified Body 1 (Name) | MPA NRW |
| Number of the declaration of performance | BPR-224518-1 |
| System/s of AVCP | System 2+ |
| Website hosting the DoP | www.bmigroup.com/uk |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Length | 10 m |
| Width | 1 m |
| Insulation characteristics | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Low temperature flexibility | -12/-6**:°C |
| Material Type | SBS-Modified Bitumen |
| Method of application | Torch-on |
| Thickness | 3:millimeter |
| Membrane Characteristics | |
|---|---|
| Dimensional stability | ≤0.5:% |
| Mass per unit area | 3.4:kg·m2 |
| Selvedge width | 75:millimeter |
| Technical standards and references | |
|---|---|
| Uniclass reference | Pr_25_57_08_75 |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 4 kg |
Harmonised Standard
EN13707
Intended use
Reinforced bitumen sheets for roof waterproofing
Last two digits of the year CE was first affixed
13
Name and registered address of the manufacturer
BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW
Notified Body 1 (Code)
432
Notified Body 1 (Name)
MPA NRW
Number of the declaration of performance
BPR-224518-1
System/s of AVCP
System 2+
Website hosting the DoP
www.bmigroup.com/uk
Base Unit Of Measure
MTK
Length
10 m
Width
1 m
Base Unit Of Measure
MTK
Low temperature flexibility
-12/-6**:°C
Material Type
SBS-Modified Bitumen
Method of application
Torch-on
Thickness
3:millimeter
Dimensional stability
≤0.5:%
Mass per unit area
3.4:kg·m2
Selvedge width
75:millimeter
Uniclass reference
Pr_25_57_08_75
Gross Weight
4 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Title | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
TDS_TorchSafe TA Detailing Underlay-Icopal | 150.24 kB | ||
Declaration of Performance (DOP CE) TorchSafe TA Detailing Underlay EN 13707 | 325.78 kB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.