Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Shed Felt is intended for use as a waterproof covering on temporary portable buildings, such as garden sheds, kennels and other uninhabited structures. Seek advice from BMI Technical Services to ensure you follow the correct method for membrane attachment.
Please note; constructing an outbuilding such as a garden shed or summerhouse in your garden will not normally require buildings regulations approval if the floor area of the building is less than 15 square metres and contains NO sleeping accommodation. If between 15 and 30 square metres, building regulations approval is also normally not required, provided the building is also either at least one metre from any boundary or constructed substantially of non-combustible materials.
Note: Based on the above BMI does not hold a classification report to EN 13501-5 for Shed Felt and therefore if external fire performance is required then it should not be used, seek advice from BMI Technical Services for a suitable solution.
For further information concerning planning permission and building regulation compliance requirements for domestic outbuildings, please refer to the Planning Portal webpage or consult your relevant local authority.
Green mineral finish complimenting domestic applications
Glass reinforced providing dimensional stability
Membrane is compatible within materials normally used in roofing structures
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| CE Information | |
|---|---|
| Harmonised Standard | EN13707 |
| Intended use | Reinforced bitumen sheets for roof waterproofing |
| Last two digits of the year CE was first affixed | 06 |
| Name and registered address of the manufacturer | BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW |
| Notified Body 1 (Code) | 2797 |
| Notified Body 1 (Name) | BSI |
| Number of the declaration of performance | CPR-505779 |
| System/s of AVCP | System 2+ |
| Website hosting the DoP | www.bmigroup.com/uk |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Length | 10 m |
| Width | 1 m |
| Insulation characteristics | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Material Type | Oxidised bitumen |
| Method of application | Nailed |
| Thickness | 2:millimeter |
| Membrane Characteristics | |
|---|---|
| Dimensional stability | ≤1:% |
| Mass per unit area | 2.29:kg·m2 |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 2.300 kg |
Harmonised Standard
EN13707
Intended use
Reinforced bitumen sheets for roof waterproofing
Last two digits of the year CE was first affixed
06
Name and registered address of the manufacturer
BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW
Notified Body 1 (Code)
2797
Notified Body 1 (Name)
BSI
Number of the declaration of performance
CPR-505779
System/s of AVCP
System 2+
Website hosting the DoP
www.bmigroup.com/uk
Base Unit Of Measure
MTK
Length
10 m
Width
1 m
Base Unit Of Measure
MTK
Material Type
Oxidised bitumen
Method of application
Nailed
Thickness
2:millimeter
Dimensional stability
≤1:%
Mass per unit area
2.29:kg·m2
Gross Weight
2.300 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Title | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
TDS - Xtra-Gard Shed Felt - Icopal | 125.47 kB | ||
Declaration of Performance (DOP CE) Shed Felt EN 13707 | 325.7 kB | ||
SDS UK - Bitumen Preparation Sheets and Shed Felt_GB_English_v1.0 | 383.63 kB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.