Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
Rapid cure for fast installations
Hard-wearing finish for excellent surface protection
Variety of colours available for greater aesthetic choice
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Appearance Attributes | |
|---|---|
| Colour | Stone Grey |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | KGM |
| Liquid characteristics | |
|---|---|
| Application temperature range | 0°C - 35°C |
| Compatible substrates | Endura Waterproof, Balcony and Detail Coating / Concrete / Asphalt / Bitumen / Wood / Metal |
| Component size | 10 kg |
| Consumption | 0.5 - 0.7 kg/m2 |
| Form | Liquid |
| Odour level | High |
| Over layable | 1 hour |
| Pot life/workability period | 15 minutes |
| Rain proof | 30 minutes |
| Single or multi component resin | Multi Component |
| Membrane Characteristics | |
|---|---|
| Technology | PMMA |
| Packaging and storage | |
|---|---|
| Consumption per container | 14.2 m2 |
| Shelf life | 6 months |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 1 kg |
Colour
Stone Grey
Base Unit Of Measure
KGM
Application temperature range
0°C - 35°C
Compatible substrates
Endura Waterproof, Balcony and Detail Coating / Concrete / Asphalt / Bitumen / Wood / Metal
Component size
10 kg
Consumption
0.5 - 0.7 kg/m2
Form
Liquid
Odour level
High
Over layable
1 hour
Pot life/workability period
15 minutes
Rain proof
30 minutes
Single or multi component resin
Multi Component
Technology
PMMA
Consumption per container
14.2 m2
Shelf life
6 months
Gross Weight
1 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.