Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ravatherm XPS X MK is a water flow reducing layer
(WFRL) which should be used in conjunction with Ravatherm XPS X 300 SL inverted insulation. A WFRL is a critical component of an inverted flat roofing system, and minimises heat loss due to rainwater cooling.
Reduces the volume of rainwater reaching the roof’s inverted insulation layer
Reduces the rainwater cooling effect, allowing greater thermal efficiency of the inverted insulation
Easy to install
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| CE Information | |
|---|---|
| Harmonised Standard | BS EN 13859-2:2010 Flexible sheets for waterproofing. Definitions and characteristics of underlays. Underlays for walls |
| Intended use | As a water flow reducing layer (WFRL) in inverted roofing applications |
| Name and registered address of the manufacturer | BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW United Kingdom |
| Notified Body 1 (Code) | 0799 |
| Notified Body 2 (Code) | 1139 |
| System/s of AVCP | System 3 |
| Website hosting the DoP | bmigroup.com/uk |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Length | 50 m |
| Width | 1.500 m |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Material Type | Polyethylene Geotextile |
| Water Tightness | Class W1 |
| Membrane Characteristics | |
|---|---|
| Elongation | MD - 12-22%. XD - 14-26% |
| External fire performance | Is a system based test and therefore please contact BMI technical services to discuss the performance of your chosen system |
| Mass per unit area | Approx 63 g/m2 |
| Method of application | WFRL should be installed in accordance with the manufacturer’s guidelines. |
| Reaction to fire | Class E (on XPS insulation) |
| Resistence to tearing | MD (Nail Shank) - 35-75N. XD (Nail Shank) - 30-70N |
| Tensile Strength | MD - 260-360 N/50mm. XD - 260-360 N/50mm |
| Water vapour diffusion-equivalent (m) | Nominal 0.01 m (Sd) |
| Packaging and storage | |
|---|---|
| M2 per pallet | 1,500 |
| Qty per pack | 1 |
| Qty per pallet | 20 |
| m2 per pack | 75 |
| Technical standards and references | |
|---|---|
| Uniclass reference | Pr_25_57_65_63 |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 5 kg |
| Weight Per Piece | 5.00kg |
Harmonised Standard
BS EN 13859-2:2010 Flexible sheets for waterproofing. Definitions and characteristics of underlays. Underlays for walls
Intended use
As a water flow reducing layer (WFRL) in inverted roofing applications
Name and registered address of the manufacturer
BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW United Kingdom
Notified Body 1 (Code)
0799
Notified Body 2 (Code)
1139
System/s of AVCP
System 3
Website hosting the DoP
bmigroup.com/uk
Base Unit Of Measure
MTK
Length
50 m
Width
1.500 m
Material Type
Polyethylene Geotextile
Water Tightness
Class W1
Elongation
MD - 12-22%. XD - 14-26%
External fire performance
Is a system based test and therefore please contact BMI technical services to discuss the performance of your chosen system
Mass per unit area
Approx 63 g/m2
Method of application
WFRL should be installed in accordance with the manufacturer’s guidelines.
Reaction to fire
Class E (on XPS insulation)
Resistence to tearing
MD (Nail Shank) - 35-75N. XD (Nail Shank) - 30-70N
Tensile Strength
MD - 260-360 N/50mm. XD - 260-360 N/50mm
Water vapour diffusion-equivalent (m)
Nominal 0.01 m (Sd)
M2 per pallet
1,500
Qty per pack
1
Qty per pallet
20
m2 per pack
75
Uniclass reference
Pr_25_57_65_63
Gross Weight
5 kg
Weight Per Piece
5.00kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Title | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
DOP - RAVATHERM XPS MK RAVATHERM XPS X MK-EN (6) | 145.71 kB | ||
Ravatherm X MK TDS 0620 | 93.84 kB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.