Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
Excellent dynamic shear and peel strength for maximum performance both prior to covering the membrane and when in service
High radon gas resistance
Will bond in cold conditions & remains flexible in service
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | PCE |
| Length | 30 m |
| Linear Cover | 30m |
| Width | 0.030 m |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Low temperature flexibility | Equivalent air thickness |
| Root resistance | Water Vapour Resistance |
| Packaging and storage | |
|---|---|
| m2 per pack | NBS Clause |
| Technical standards and references | |
|---|---|
| Certification | BBA Certificate |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 1.717 kg |
Base Unit Of Measure
PCE
Length
30 m
Linear Cover
30m
Width
0.030 m
Low temperature flexibility
Equivalent air thickness
Root resistance
Water Vapour Resistance
m2 per pack
NBS Clause
Certification
BBA Certificate
Gross Weight
1.717 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.