Our country pages
You can order up to 3 free sample tiles.
We'll aim to deliver your sample order within 5-7 working days from your order date.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Appearance Attributes | |
|---|---|
| Colour | Anthracite |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Length | 15 m |
| Width | 1.400 m |
| Insulation characteristics | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | MTK |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Material Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Method of application | Welded |
| Thickness | 1.5:millimeter |
| Membrane Characteristics | |
|---|---|
| Cold bend resistence | ≤-30:°C |
| Mass per unit area | 2:kg·m2 |
| Water vapour diffusion-equivalent (m) | 10,000:μ |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 2.905 kg |
Colour
Anthracite
Base Unit Of Measure
MTK
Length
15 m
Width
1.400 m
Base Unit Of Measure
MTK
Material Type
Polyvinyl Chloride (PVC)
Method of application
Welded
Thickness
1.5:millimeter
Cold bend resistence
≤-30:°C
Mass per unit area
2:kg·m2
Water vapour diffusion-equivalent (m)
10,000:μ
Gross Weight
2.905 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Title | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
TDS - Monarplan D - Icopal | 147.11 kB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.