Our countries
Benefits of BMI EverGuard® TPO 80-mil Membrane include:
We're here to help - get in touch and one of our experts will help you out.
| Appearance Attributes | |
|---|---|
| Texture Family | Smooth |
| BMI Guarantee Attributes | |
|---|---|
| BMI Guarantee | 30 y |
| General Information | |
|---|---|
| Application | Flatroof |
| Materials | TPO |
| Model Designation | 80-mil membrane |
| Measurements | |
|---|---|
| Coverage | 92.9 m² |
| Length | 30.5 m |
| Thickness | 2.032 mm |
| Width | 3.05 m |
Texture Family
Smooth
BMI Guarantee
30 y
Application
Flatroof
Materials
TPO
Model Designation
80-mil membrane
Coverage
92.9 m²
Length
30.5 m
Thickness
2.032 mm
Width
3.05 m
Are you looking for a quote or information on some of our products? Complete your details below and we will get in touch and get our local sales team to assist you.
Enquiry form
| Type | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
Data sheets | 1.67 MB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.