Our country pages
Unique camber adds aesthetic appeal, marking the product as the original Redland 49 tile.
Smaller format for lighter unit weight and therefore easier handling.
A hallmark tile for London and the South East.
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Appearance Attributes | |
|---|---|
| Colour | Farmhouse Red |
| Surface Finish | Smooth |
| CE Information | |
|---|---|
| Harmonised Standard | BS EN 490:2011 |
| Intended use | Concrete roofing tile for use as pitched roof covering or external wall cladding |
| Name and registered address of the manufacturer | BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW |
| System/s of AVCP | System 4 |
| Website hosting the DoP | www.bmigroup.com/uk |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | PCE |
| Height | 44 mm |
| Length | 382 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Volume | 0.038 hl |
| Width | 226 mm |
| Packaging and storage | |
|---|---|
| Number of packs per pallet | 8 |
| Qty per pack | 42 |
| Qty per pallet | 336 |
| Pitched roof characteristics | |
|---|---|
| Batten size | Rafter centres up to 450mm: 38 x 25mm Rafter centres up to 600mm: 50 x 25mm |
| Battens required at maximum gauge | 3.26m/m2 |
| Tile mixing | Mix from 3 pallets |
| Tiles per m2 | 17.7 |
| Technical standards and references | |
|---|---|
| CE Marking (harmonised standard(s)) | BS EN 490 : 2011 |
| Uniclass reference | Pr_25_93_72_17 |
| Tile characteristics | |
|---|---|
| Hanging Length | 360 mm |
| Max batten gauge | Below 25˚ at 282mm / 25˚ and over 307mm |
| Maximum Pitch | 90˚ |
| Maximum headlap | 125mm |
| Min batten gauge | 257mm |
| Minimum Pitch | Through Colour : 17.5˚ at 100mm headlap / 25˚ at 75mm headlap Granular: 22.5° at 100mm headlap / 30° at 75mm headlap |
| Minumum headlap | 75mm |
| Nail size | 50 x 3.35mm Aluminium Alloy |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 3.033 kg |
| Weight Per Pallet | 957.6 kg |
| Weight Per Piece | 2.85:kilogram kg |
| Weight Per Square Metres at Maximum Gauge | 46 kg |
Colour
Farmhouse Red
Surface Finish
Smooth
Harmonised Standard
BS EN 490:2011
Intended use
Concrete roofing tile for use as pitched roof covering or external wall cladding
Name and registered address of the manufacturer
BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW
System/s of AVCP
System 4
Website hosting the DoP
www.bmigroup.com/uk
Base Unit Of Measure
PCE
Height
44 mm
Length
382 mm
Thickness
44 mm
Volume
0.038 hl
Width
226 mm
Number of packs per pallet
8
Qty per pack
42
Qty per pallet
336
Batten size
Rafter centres up to 450mm: 38 x 25mm Rafter centres up to 600mm: 50 x 25mm
Battens required at maximum gauge
3.26m/m2
Tile mixing
Mix from 3 pallets
Tiles per m2
17.7
CE Marking (harmonised standard(s))
BS EN 490 : 2011
Uniclass reference
Pr_25_93_72_17
Hanging Length
360 mm
Max batten gauge
Below 25˚ at 282mm / 25˚ and over 307mm
Maximum Pitch
90˚
Maximum headlap
125mm
Min batten gauge
257mm
Minimum Pitch
Through Colour : 17.5˚ at 100mm headlap / 25˚ at 75mm headlap Granular: 22.5° at 100mm headlap / 30° at 75mm headlap
Minumum headlap
75mm
Nail size
50 x 3.35mm Aluminium Alloy
Gross Weight
3.033 kg
Weight Per Pallet
957.6 kg
Weight Per Piece
2.85:kilogram kg
Weight Per Square Metres at Maximum Gauge
46 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Type | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
Data sheets | 585.18 kB | ||
DOP | 340.14 kB | ||
| 1.82 MB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.