Our country pages
Unique system, specified within the Robust Details Handbook (Appendix A2)
Reduces the flanking sound transmission energy within the structure
Significantly improves the acoustic isolation of the building when used in conjunction with other Monarfloor® acoustic systems for party walls and floors
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | PCE |
| Length | 8 m |
| Linear Cover | 10m |
| Thickness | 3.8 mm |
| Width | 0.200 m |
| Material Characteristics | |
|---|---|
| Material Type | SBS-modified bitumen / LRAC Quilt / Preformed steel ties |
| Thickness | 3.8:millimeter |
| Technical standards and references | |
|---|---|
| Robust Details Reference | Appendix A2 |
| Uniclass reference | Uniclass2015 - Pr_20_85_85_02 Acoustic and vibration resistant bearings |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 25 kg |
| Weight Per Piece | 22.3 kg |
Base Unit Of Measure
PCE
Length
8 m
Linear Cover
10m
Thickness
3.8 mm
Width
0.200 m
Material Type
SBS-modified bitumen / LRAC Quilt / Preformed steel ties
Thickness
3.8:millimeter
Robust Details Reference
Appendix A2
Uniclass reference
Uniclass2015 - Pr_20_85_85_02 Acoustic and vibration resistant bearings
Gross Weight
25 kg
Weight Per Piece
22.3 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.