Our country pages


Easy to lay as it interlocks to the next tile
The quickest and easiest method of installing profiled verge tiles
Provides a neat finish to the verge
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Appearance Attributes | |
|---|---|
| Colour | Slate Grey |
| Surface Finish | Smooth |
| CE Information | |
|---|---|
| Harmonised Standard | BS EN 490:2011 |
| Intended use | Concrete roofing tile fittings for use as pitched roof covering or external wall cladding |
| Name and registered address of the manufacturer | BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW |
| System/s of AVCP | System 4 |
| Website hosting the DoP | www.bmigroup.com/uk |
| Dimensions | |
|---|---|
| Base Unit Of Measure | PCE |
| Height | 112 mm |
| Length | 418 mm |
| Volume | 0.171 hl |
| Width | 365 mm |
| Packaging and storage | |
|---|---|
| Number of packs per pallet | 18 |
| Qty per pack | 2 |
| Qty per pallet | 36 |
| Technical standards and references | |
|---|---|
| CE Marking (harmonised standard(s)) | BS EN 490 : 2011 |
| Uniclass reference | Pr_35_90_93_24 |
| Weight | |
|---|---|
| Gross Weight | 7.540 kg |
| Weight Per Pallet | 270 kg |
| Weight Per Piece | 7.5 kg |
Colour
Slate Grey
Surface Finish
Smooth
Harmonised Standard
BS EN 490:2011
Intended use
Concrete roofing tile fittings for use as pitched roof covering or external wall cladding
Name and registered address of the manufacturer
BMI Group UK Limited, BMI House, 2 Pitfield, Kiln Farm, Milton Keynes, MK11 3LW
System/s of AVCP
System 4
Website hosting the DoP
www.bmigroup.com/uk
Base Unit Of Measure
PCE
Height
112 mm
Length
418 mm
Volume
0.171 hl
Width
365 mm
Number of packs per pallet
18
Qty per pack
2
Qty per pallet
36
CE Marking (harmonised standard(s))
BS EN 490 : 2011
Uniclass reference
Pr_35_90_93_24
Gross Weight
7.540 kg
Weight Per Pallet
270 kg
Weight Per Piece
7.5 kg
Do you have questions about the product, systems or anything else?
We're here to help - contact us and one of our experts will help you.
| Type | Size | Actions | |
|---|---|---|---|
| 704.49 kB | |||
DOP | 657.57 kB | ||
Technical documentation | 916.56 kB |
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.